Stal som sa vlastníkom nehnuteľnosti a jednou z mojich povinností je platiť daň z nehnuteľnosti.1 Túto informáciu väčšina ľudí ovláda. Na čo však často zabudáme je, že sa pri predaji MUSÍME aj odhlásiť! Ako na to a v akých termínoch sa pozrieme spoločne.
Zo zákona rozlišujeme 3 druhy dane z nehnuteľnosti a to :
- daň z pozemkov
- daň zo stavieb
- daň z bytových a nebytových priestorov v bytovom dome
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti si podávajú tí občania, ktorým vznikla alebo zanikla daňová povinnosti v uplynulom roku. Daň z nehnuteľnosti vyrúbi správca dane na základe stavu k 1. januáru daného roka. Na zmeny, ktoré nastali v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti je vlastník povinný podať do 31. januára kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom daňovníkovi vznikla/ zanikla daňová povinnosť. Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti sa podáva iba raz, správca dane vyrúbi daň každý rok a to automaticky bez opätovného podania.
Daň z nehnuteľnosti je splatná do 15 dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o vyrúbení dane z nehnuteľnosti. Daň je možné platiť aj v splátkach na základe rozhodnutia správcu dane.
Daňová povinnosť mi vzniká v nasledovných prípadoch:
- Stal som sa vlastníkom nehnuteľnosti kúpou alebo darovaním.
Tu je rozhodujúci zápis vlastníctva do katastra nehnuteľnosti. Ak mi kataster povolil vklad vlastníckeho práva v období od 1.1. do 31.12. vznikla mi povinnosť podať daňové priznanie do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.
Príklad 1: V roku 2023 som kúpil byt. 1.7.2023 som podpísal kúpnu zmluvu a 1.8.2024 mi povolil vklad vlastníckeho práva kataster. V takomto prípade som povinný si podať daňové priznanie do 31.1.2024.
Príklad 2: V decembri 2023 som podpísal darovaciu/ kúpnu zmluvu na pozemok, ale vlastnícke právo mi kataster zapísal až 3. januára 2024. V takomto prípade som povinný sa prihlásiť k dani z nehnuteľnosti až k 31.januáru 2025 a daň z nehnuteľnosti za rok 2024 platí ešte pôvodný majiteľ.
2. Stal som sa vlastníkom nehnuteľnosti dedením
Nadobudnutie dedením je špecifický prípad. V takomto prípade dedičovi vzniká daňová povinnosť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa stal dedič vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti na základe právoplatného dedičského rozhodnutia. Daňové priznanie je povinný podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
3. Stal som sa vlastníkom nehnuteľnosti vydražením
Rovnako ako pri dedení aj pri vydražení vzniká daňová povinnosť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa stal vydražiteľ vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti alebo po dni schválenia príklepu súdom. Daňové priznanie je povinný podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Rovnako ako vznik je daňovník povinný ohlásiť aj zánik daňovej povinnosti.
Ak občan predá alebo daruje nehnuteľnosť od 1. januára do 31. decembra zaniká mu povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti k 31. decembru daného roka a je povinný si podať čiastkové daňové priznanie k odhláseniu dane z nehnuteľnosti do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Aj v tomto prípade je rozhodujúci termín zápisu vlastníckych práv do katastra nehnuteľnosti.
Príklad 1: Daroval som dcére nehnuteľnosť v roku 2023. Darovaciu zmluvu sme podpísali 5.5.2023 a vlastnícke právo jej kataster zapísal k 1.6.2023. K 31. januáru 2024 som povinný si podať čiastkové daňové priznanie.
Príklad 2: Predal som nehnuteľnosť v roku 2023. Kúpnu zmluvu sme podpísali v novembri 2023, ale kataster vlastnícke právo nových majiteľov zapísal až 5.1. 2024. V takomto prípade som ešte povinný zaplatiť daň z nehnuteľnosti za rok 2024 a podať si odhlásenie z dane k 31.1.2025.
Špecifický prípad je zánik vlastníctva pri vydržaní, v takom prípade zaniká daňová povinnosť posledným dňom mesiaca, v ktorom vlastnícke právo zaniklo.
Pri podaní daňového priznania rozlišujeme 4 typy daňových priznaní:
- Daňové priznanie – využívajú daňovníci, ktorí sa prihlasujú prvýkrát
- Čiastkové daňové priznanie- daňovníci, ktorí už v predchádzajúcom období daňové priznanie podali a vznikla im nová daňová povinnosť, prípadne nastala zmena využitia stavby, výmery alebo využitia pozemku, alebo im zaniklo vlastníctvo k nehnuteľnosti
- Dodatočné priznanie – využíva sa v prípade uvedenia nesprávnych údajov
- Opravné daňové priznanie – využíva sa na opravu daňového priznania v lehote podania daňového priznania.
V zákone sa rovnako spomína aj vznik daňovej povinnosti aj občanom, ktorí sa stali správcami, nájomcami alebo užívateľmi predmetnej nehnuteľnosti. Táto povinnosť sa však týka len dlhodobých zmlúv, ktoré sú zapísané aj na katastri nehnuteľnosti. Týka sa to napríklad prenájmu pôdy od pozemkového fondu a podobne.
Neviete si rady so svojim daňovým priznaním? Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme.
Váš Tím ProFin Experts
- zdroj: http://slovensko.sk ↩︎